2002 Silver Edition Molokai to Oahu Paddleboard Race
July 28, 2002  / 32 miles / Hawaii

Overall Results:

Overall 

First Name Last Name Time Division Division 
Place
State
1 Jamie Mitchell 5:44:40 ELU 1 Queensland Australia
2 Aaron Bitmead 5:50:31 ELU 2 Australia
3 Jackson English 5:52:58 ELU 3 NSW Australia
4 Mick Di Betta 6:04:41 TU 1 Queensland Australia
5 Brian Rocheleau 6:05:31 MU 1 HI
6 Todd Bradley Chris Miller 6:14:03 XT 1 HI
7 Dolan Eversole 6:17:45 ELP 1 HI
8 Dave Daly Dave Kalama 6:19:13 XT 2 HI
9 Hayden Smith 6:20:00 MU 2 Australia
10 Philip Binney Buzzy Kerbox 6:20:33 XT 3 HI
11 Victor Hemmy III Marc Rocheleau 6:21:27 MT 1 HI
12 Will Estes Michael Pietsch 6:28:43 MT 2 HI
13 Kai Bartlett Aaron Napoleon 6:30:08 TT 1 HI
14 Aamion Goodwin Keith Malloy 6:32:39 MT 3 HI/CA
15 Shaun Jappe 6:36:20 ELP 2 CA
16 Ernie deSilva Mike Takahashi 6:39:14 ZT 1 HI
17 Dawson Jones 6:39:50 TU 2 HI
18 Victor Lopez Kiva Rivers 6:40:02 TT 2 HI
19 Brendon Ross 6:40:30 MU 3 NSW Australia
20 Myles Padaca Dennis Pang 6:41:58 XT 4 HI
21 John Gangini Scott Trudon 6:42:30 XT 5 HI
22 Chad Noble 6:44:02 TU 3 NSW Australia
23 Mike Menkewicz Kalai Ahuna 6:59:36 MT 4 HI
24 Gary Fortune 7:00:17 ELP 3 CA
25 Lenny Martin Zadok Brown III 7:02:22 TT 3 HI
26 Taku Araki 7:05:36 MU 4 Japan
27 Mark Ingalls Barkley Bastian 7:06:35 XT 6 CA/HI
28 Kanesa Duncan 7:08:05 WP 1 HI
29 Sean Richardson 7:10:00 XU 1 CA
30 George Ramos Jr. 7:12:24 GU 1 HI
31 Guy Pere 7:12:45 TU 4 HI
32 Gregory Quinn 7:14:28 XU 2 HI
33 Matthew DuBrule 7:15:50 TU 5 HI
34 Clay Rogers Ralf Sifford 7:16:05 XT 7 HI
35 Matt Sack 7:19:12 TP 1 HI
36 Chris Owens 7:20:22 XU 3 HI
37 Anthony Cambra III 7:21:42 TU 6 HI
38 Buddy Sheppard 7:22:26 ZU 1 HI
39 Fernando Cunha 7:29:06 TU 7 HI
40 Bill Taylor 7:30:35 TP 2 HI
41 Clark Abbey 7:30:35 XU 4 HI
42 Thierry Krawiec 7:37:52 TP 3 France
43 Mitsunobu Goda Wataru Sone 7:38:26 MT 5 Japan
44 Johnny McCandless III Matt Mercado 7:42:34 TT 4 HI
45 Matt Barnett 7:44:12 XU 5 HI
46 David Pourre 7:45:00 MU 5 Australia
47 Chitose Iwanami Susan Stewart 7:45:16 WT 1 Japan/HI
48 Jack Gillen 7:48:18 XP 1 HI
49 Dustin Morris 8:20:10 TP 4 HI
50 Carl Kim 8:21:56 XP 2 HI
51 Jude Parker Thomas Stone 8:26:40 XT 8 HI
ELU=elite unlimited ELP=elite stock MT = stock team 59 under
MU = 29 & under unlimited TP = 30-39 stock TT = stock team 60-79
TU = 30-39 unlimited XP = 40-49 stock XT = stock team 80-89
XU= 40-49 unlimited WP = women's stock ZT=stock team 90+
GU= 50-54 unlimited WT=women's stock team
ZU=55+ unlimited
 

Solo Results:

Overall  First Name Last Name Time Division Division Place State
1 Jamie Mitchell 5:44:40 ELU 1 Queensland Australia
2 Aaron Bitmead 5:50:31 ELU 2 Australia
3 Jackson English 5:52:58 ELU 3 NSW Australia
4 Mick Di Betta 6:04:41 TU 1 Queensland Australia
5 Brian Rocheleau 6:05:31 MU 1 HI
7 Dolan Eversole 6:17:45 ELP 1 HI
9 Hayden Smith 6:20:00 MU 2 Australia
15 Shaun Jappe 6:36:20 ELP 2 CA
17 Dawson Jones 6:39:50 TU 2 HI
19 Brendon Ross 6:40:30 MU 3 NSW Australia
22 Chad Noble 6:44:02 TU 3 NSW Australia
24 Gary Fortune 7:00:17 ELP 3 CA
26 Taku Araki 7:05:36 MU 4 Japan
28 Kanesa Duncan 7:08:05 WP 1 HI
29 Sean Richardson 7:10:00 XU 1 CA
30 George Ramos Jr. 7:12:24 GU 1 HI
31 Guy Pere 7:12:45 TU 4 HI
32 Gregory Quinn 7:14:28 XU 2 HI
33 Matthew DuBrule 7:15:50 TU 5 HI
35 Matt Sack 7:19:12 TP 1 HI
36 Chris Owens 7:20:22 XU 3 HI
37 Anthony Cambra III 7:21:42 TU 6 HI
38 Buddy Sheppard 7:22:26 ZU 1 HI
39 Fernando Cunha 7:29:06 TU 7 HI
40 Bill Taylor 7:30:35 TP 2 HI
41 Clark Abbey 7:30:35 XU 4 HI
42 Thierry Krawiec 7:37:52 TP 3 France
45 Matt Barnett 7:44:12 XU 5 HI
46 David Pourre 7:45:00 MU 5 Australia
48 Jack Gillen 7:48:18 XP 1 HI
49 Dustin Morris 8:20:10 TP 4 HI
50 Carl Kim 8:21:56 XP 2 HI
Team Results:
Overall  FirstName LastName Time Division Division Place State
6 Todd Bradley Chris Miller 6:14:03 XT 1 HI
8 Dave Daly Dave Kalama 6:19:13 XT 2 HI
10 Philip Binney Buzzy Kerbox 6:20:33 XT 3 HI
11 Victor Hemmy III Marc Rocheleau 6:21:27 MT 1 HI
12 Will Estes Michael Pietsch 6:28:43 MT 2 HI
13 Kai Bartlett Aaron Napoleon 6:30:08 TT 1 HI
14 Aamion Goodwin Keith Malloy 6:32:39 MT 3 HI/CA
16 Ernie deSilva Mike Takahashi 6:39:14 ZT 1 HI
18 Victor Lopez Kiva Rivers 6:40:02 TT 2 HI
20 Myles Padaca Dennis Pang 6:41:58 XT 4 HI
21 John Gangini Scott Trudon 6:42:30 XT 5 HI
23 Mike Menkewicz Kalai Ahuna 6:59:36 MT 4 HI
25 Lenny Martin Zadok Brown III 7:02:22 TT 3 HI
27 Mark Ingalls Barkley Bastian 7:06:35 XT 6 CA/HI
34 Clay Rogers Ralf Sifford 7:16:05 XT 7 HI
43 Mitsunobu Goda Wataru Sone 7:38:26 MT 5 Japan
44 Johnny McCandless III Matt Mercado 7:42:34 TT 4 HI
47 Chitose Iwanami Susan Stewart 7:45:16 WT 1 Japan/HI
51 Jude Parker Thomas Stone 8:26:40 XT 8 HI
ELU=elite unlimited ELP=elite stock MT = stock team 59 under
MU = 29 & under unlimited TP = 30-39 stock TT = stock team 60-79
TU = 30-39 unlimited XP = 40-49 stock XT = stock team 80-89
XU= 40-49 unlimited WP = women's stock ZT=stock team 90+
GU= 50-54 unlimited WT=women's stock team
ZU=55+ unlimited

 

 

Copyright 1996-2001 Eaton Enterprises