2001 Silver Edition Moloka'i to O'ahu Paddleboard Race
32 Miles

Solo Paddlers
  
Overall First Last Division
Place Name Name Time Division Place State
             
1 Aaron Bitmead 5:29:01 EL 1 Australia
2 Chad Griffith 5:39:12 EL 2 Newcastle, Australia
3 Sean Monahan 5:56:27 EL 3 HI
4 Mick Di Betta 5:58:22 TU 1 Queensland Australia
5 Jimmy Austin 6:01:14 MU 1 HI
6 Tony Hotchkiss 6:40:15 XU 1 CA
7 Ernie deSilva 6:42:00 XP 1 HI
8 Matt Sack 6:46:06 MP 1 HI
9 Matt Barnett 6:48:23 XU 2 HI
10 Jackson English 6:50:33 MU 2 Australia
11 Sean Richardson 6:59:38 TU 2 CA
12 Gregory Quinn 7:02:35 XP 2 HI
13 Kamuela Aea 7:08:27 XP 3 HI
14 George Ramos Jr. 7:25:20 XP 4 HI
15 David Turnbull 7:34:34 MP 2 Australia
16 Kanesa Duncan 7:36:06 WP 1 HI
17 Iioka Masato 8:02:18 MU 3 Japan
18 Gary Fortune 8:07:23 MP 3 CA
19 Taku Araki 8:17:32 MU 4 Japan
20 Michael Meehan 8:21:34 MP 4 Australia
21 Clark Abbey 8:22:57 XU 3 HI
22 Rick Williams 8:30:50 XP 5 HI
23 Buddy Sheppard 8:31:27 GU 1 HI
24 Chris Owens 8:40:04 XU 4 HI
25 Jeremy Grosvenor 8:49:58 MP 5 NY
26 Anthony Cambra III 8:55:10 MP 6 HI
27 Ryan Burger 9:04:34 MU 5 CA
Wes Greene VPO MP Australia
Aaron Napoleon VPO TU HI
Matthew DuBrule VPO TU HI
Guy Pere VPO TU HI
John Abramson CO XU HI
Ken Sullivan VPO MP HI
Dawson Jones VPO TU HI
EL=elite MP = 39 under stock UT = unlimited team
MU = 29 under unlimited XP = 40 plus stock WT=women's stock team
TU = 30-39 unlimited WP = women's stock MT = stock team 59 under
XU= 40-49 unlimited PT= mix team stock TT = stock team 60-79
GU= 50 plus unlimited VPO=voluntary pull out XT = stock team 80 plus
CO=did not make cut off time
Teams
  
Overall Division
Place Name Name Time Division Place State
             
1 Mike Fox Jamie Mitchell 5:47:04 UT 1 HI/AUS
2 Brian Rocheleau Marc Rocheleau 5:56:49 MT 1 HI
3 Todd Bradley Chris Miller 6:01:42 TT 1 HI
4 Peter Curry Buzzy Kerbox 6:21:03 XT 1 HI
5 Doug Lock Bill Taylor 6:33:27 TT 2 HI
6 Dave Daly Dave Kalama 6:43:11 TT 3 HI
7 Taio Shipman Kilipaki Vaughan 6:47:25 MT 2 HI
8 Brad Akeo Samuel Mench 6:55:04 MT 3 HI
9 Nick Carroll Tom Carroll 6:58:31 XT 2 AUS
10 Victor Lopez Kiva Rivers 6:58:32 TT 4 HI
11 Lenny Martin Zadok Brown III 7:07:50 TT 5 HI
12 Scott  Lincoln Mark Schulein 7:21:53 UT 2 CA
13 Kimo Kauihou Tasha Kauihou 7:33:14 PT 1 HI
14 Jack Hamilton Keith Munemitsu 8:01:27 UT 3 CA
15 Alessio Smith Barrett Tester 8:10:18 MT 4 CA
16 K.K.  Krohne Dave Parmenter 8:17:32 TT 6 HI
17 Chitosei Iwanami Katie Wright 8:42:12 WT 1 Japan/HI
18 Miguel Baez Mitch Richardson 9:02:24 MT 5 HI
  Mike Harnish Wes Stone CO UT CA
  Mike Menkewicz Mark Tarone CO MT HI
             
EL=elite MP = 39 under stock UT = unlimited team
MU = 29 under unlimited XP = 40 plus stock WT=women's stock team
TU = 30-39 unlimited WP = women's stock MT = stock team 59 under
XU= 40-49 unlimited PT= mix team stock TT = stock team 60-79
GU= 50 plus unlimited VPO=voluntary pull out XT = stock team 80 plus
CO=did not make cut off time
 

Copyright 1996-2001 Eaton Enterprises